Kokemuksia Miamista
Miami oli meidän ensimmäinen reissukohde ja siellä vietettiin viisi päivää ennen Karibian risteilyä. Kaupunki tunnetaan risteilypääkaupunkina, eikä suotta – valtavat laivat olivat jatkuvasti osa maisemaa. Ensimmäisen visiitin jälkeen fiilikset olivat oikein hyvät, vaikka kaikkea ei tietenkään ehtinyt nähdä.

Liikkuminen ja sijainti
Miami on iso, mutta tuntui yllättävän kompaktilta. Autoa moni suosittelee, mutta me pärjättiin mainiosti ilman. Liikuttiin kävellen ja Uberilla, ja hotellin sijainti Collins Avenuella, aivan South Beachin kupeessa, oli täydellinen. Jalkakäytäviä oli kaikkialla ja kävellen pääsi helposti lähelle ja vähän kauemmaskin. Askelia kertyi helposti yli 20 000 päivässä – ja ympäriinsä pomppivalle siksakkia juoksevalle naperolle varmaan puolet enemmän. Tykkään matkoilla liikkua jalkaisin, koska siinä saa heti paremmin tuntumaa uuteen paikkaan.

Yllättävän viileä alku
Ensimmäiset päivät olivat oikeasti kylmiä: aamuisin vain noin 10 astetta. Aurinko ja palmut toivat hyvää etelän fiilistä, mutta huppari ja lisävaatteet tulivat tarpeeseen. Kaupunkikierroksille sää oli silti erinomainen, ja kun lämpeni, vaihdettiin suoraan kesävaatteisiin.

Lincoln Roadin ostoskatu oli ihan hotellin kupeessa, ja kadulla oli kiva meininki myös illalla ravintolassa istuessa.
Ensikosketus miamiin
Miamissa uuttavuotta vietettiin muun muassa Bayfront Parkin hulinoissa, jossa olisi ollut myös myöhemmin ilotulitus. Tulitteita olisi näkynyt myös South Beachilla, mutta aikaero vei voiton ja oltiin sängyssä kymmeneen mennessä.
Toisena päivänä suunnattiin eläintarhaan, joka oli valtava ja aika hienokin miljööltään, mutta aikaa olisi kaivannut enemmän. Matka sinne kesti Uberilla noin 40 minuuttia, ja isolla alueella jäi osa näkemättä kun tarha alkoi jo mennä kiinni. Viihtyisä ja kaunis ympäristö siellä oli ja paljon erilaista nähtävää.



Kolmantena päivänä lämpö vihdoin helli ja käytiin Frostin tiedemuseossa sekä rannalla. Museo yllätti monipuolisuudellaan ja kattoterassilta näkyi upea Miamin maisema. Museossa oli monta kerrosta ja nähtävää aina rauskuista ja haista planetaarioon ja Leonardo da Vincin keksintöjä ja elämää esittelevään näyttelyyn.


Museon päälle haettiin evästä iki-ihanasta Whole Foodsista, mistä intoilin naperolle jo etukäteen. Alkuun hän oli ihmeissään että miksi pitää mennä ruokakauppaan, mutta tajusi viimeistään kun sai itse jauhaa pähkinävoita purkkiin. Olisipa tuollaisia kauppoja Suomessakin.


Neljäntenä päivänä vuorossa oli Jungle Island, mikä oli ihan kiva, lapsiystävällinen paikka eläimineen ja leikkipaikkoineen, mutta parin tunnin jälkeen oltiin valmiita jatkamaan muualle. Loppupäivä kului rannalla, missä napero sai juoksennella ja leikkiä rauhassa.

Ruokaa ja reissuarjen herkkuja
Miamissa gluteenitonta ja maidotonta ruokaa oli helppo löytää, kun vähän googletti etukäteen. Annokset olivat amerikkalaiseen tapaan valtavia, ja usein yksi riitti meille kahdelle. Syötiin nachoja, salaatteja, pannareita ja french toastia, nautittiin Starbucksista minttusuklaalattea ja haettiin jätskiä naapurista. Parina aamuna syötiin aamupalaa hotellihuoneen sängyssä, kun oltiin käyty Whole Foodsista keräämässä kaikkea ihanaa aina gluteenittomista kaneli-rusinabageleista lähtien. Vegaanisia vaihtoehtoja oli valtavasti niin juustoissa kuin jogurteissa.

Ruokapaikoista voin suositella äkkiseltään Blue Lavender Cafe & Marketia, jossa käytiin ekan aamun aamupalalla.

Vielä parempi oli kuitenkin söpö Apple a Day Cafe, mikä oli kuin meille tehty. Lapsi sai koko reissun suosikkiaamupalan (amerikkalaiset peruspannarit oli kuulemma pahoja, mutta näihin ihastui) ja itsellä oli ihan vaikeuksia valita mitä tilaa, kun ihania vaihtoehtoja oli niin paljon. Lohitäytteinen bagel oli super hyvää.

Lincoln Roadin Pizza Tuasta löytyi ihan perus maukas gluteeniton pizza vegejuustolla, ja ympäristö siinä ihmishulinassa oli kiva.

Samalla kadulla oli myös Salt & Straw, mistä sai vegaanista jäätelöä. Vikan illan ateria syötiin hotellin alakerrassa olevassa Taco tacossa, missä pöytään tuotu valtava nachoannos oli tosi hyvää, mutta samalla niin valtava ettei mitenkään jaksettu kaikkea.
Hintavaahan siellä on, ja esimerkiksi kuvassa näkyvistä aamupaloista juomilla ja ruoilla sai helposti maksaa yli 60 dollaria.

Kohti risteilyä
Sunnuntaiaamuna suunnattiin satamaan. Ensimmäinen päivä laivalla kului vielä Miamin maisemia ihaillen, kun alus lipui South Beachin ohi merelle puoli neljän aikaan. Tästä alkoi seuraava seikkailu, ja palattiin Miamiin viikkoa myöhemmin. Ennen lentokentälle menoa käytiin vielä retkellä Evergladesin kansallispuistossa.



0





