Hae
Saran kotikolo

Kokemuksia Gdanskista ja Sopotista

Mun kesäloma alkoi tänä vuonna viikon reissulla Puolaan. Haluttiin käydä jollain pikkureissulla ja aika budjettilinjalla, ja Puola oli ihan uusi tuttavuus. Lisäksi ei houkutellut etelän 40 asteen helteet ja maastopalot. Lennot Gdanskiin sai sopivasti heti perjantai illaksi, joten aikaa ei mennyt hukkaan lainkaan – heti töiden päättymisen jälkeen sai suunnata kentälle ja pistää loman käyntiin! Meillä oli kiva reissu ja kokemuksia Gdanskista ja Sopotista kertyi mukavasti, sekä samalla ihan uusi maa käytyjen listalle.

Suloinen pieni Sopot

Meillä oli AirBnB varattuna Sopotista, pienestä veikeästä lomakylästä noin 20 minuutin ajomatkan päässä Gdankista. Kämppä oli mainio, ihan suoraan pääkadun kupeessa ja todella siisti ja toimiva kaikin puolin. Kaksio, jossa oli pieni makuuhuone, olohuone jättimäisellä vuodesohvalla, tilava kylppäri ja keittiö.

Pääkatu oli veikeä paikka, täynnä ravintoloita, kahviloita, karkkikauppoja ja viihdykettä Ryhmä Hau -hahmoista ilmapallojen myyjiin. Ranta oli parin sadan metrin päässä, ja se oli oikein mukava. Valkoista pehmeää hiekkaa ja matala vesi. Parhaita kokemuksia Gdanskista ja Sopotista olikin saada upottaa varpaat taas pehmeään lämpimään hiekkaan!

Sopot oli erikoinen paikka, enkä ole vastaavaan törmännyt muualla. Sellainen lomalaisille rakennettu viihdekeskus, jossa saa nauttia helposta elämästä koko perheen kesken. Hintataso oli toki korkeampi, mutta silti Suomea edullisempi. Syöminen oli ajoittain haastavaa, kun gluteenittoman ja maidottoman löytäminen ei ollut kovin sujuvaa, mutta kyllä siinäkin pärjättiin. Isoin ongelma oli, ettei ravintoloissa oltu kovin myötämielisiä muokkaamaan annoksia sopiviksi, mitä aina ihmettelen.

Löytyi silti ruokaa, ja ihan hyvääkin sellaista. Paras ateria oli italialaisessa Di Matti -ravintolassa, jossa syötiin kolmeen pekkaan annos pastaa ja mereneläviä sisältävää ”keittoa” (=tomaattikastiketta) gluteenittoman foccaccian kanssa. Löytyi myös burgeria, jäätelöä, salaatteja ja kakkua.

Aamupalaa syötiin kämpillä, koska siten sai rauhallisen alun päivälle ja toisekseen paikat aukesi yleensä vasta 10 aikaan. Pääkadun pikkukaupoista löytyi hyvin vegejogurtteja, hedelmää ja marjoja.

Gdanskin kaunis vanha kaupunki

Käytiin Gdanskin vanhassa kaupungissa kahdesti, ja se oli ihana paikka. Kauniita taloja, ihmeteltävää, esiintyjiä ja jälleen ravintolaa mistä valita. Tehtiin pieni jokiristeily ja Sopotissa myös toinen merirosvolaivalla, mikä nyt oli totta puhuen aika turha keikka, kun laiva meni muutama sata metriä merelle päin ja sitten saman pätkän takaisin. Mutta tulipa käytyä vesillä.

Vikana päivänä ei päästy mereen uimaan, kun vedessä oli sinilevää. Istuskeltiin silti hetki rannalla. Meille sattui hyvät säät, tosi lämmin ja vain pari sadekuuroa – toinen tosin aika lailla rajuilma mistä tuli puhelimeen myös myrskyvaroitus.

Yksi päivä meni eläintarhassa, mikä olikin ihan hauska paikka. Kiva ympäristö ja näytti olevan myös eläimille hyvät olot. Nähtiin virtahepo, orankeja, norsuja ja kirahveja, eli vähän eksoottisempaa kuin Korkeasaaressa. Ilma oli hyvä, joten siellä oli kiva kierrellä. Eläintarhassa meni sen verran kauan, että jouduttiin syömään siellä, mikä oli aika virhe. Se oli nimittäin oikeasti pahaa ruokaa. Mössösalaattia, makkaraa ja ranskalaisia. Kummasti teki mieli syödä illalliseksi ihan salaattia. Mutta muuten syötiin ihan hyvin, ja esimerkiksi thaimaalaisia löytyi alueelta useampi. Phad thai toimii nimittäin aina.

Yhteenvetona voin lämpimästi suositella Gdanskia ja Sopotia pienelle tai pidemmällekin reissulle. Kivaa käppäilyä, katseltavaa, ilmapiiri ja merenrantaa.

Mukava paikka, ja oikein hyvä lomakohde niin perheille kuin yksin matkaaville.

 

SEURAATKO JO MUUTEN MYÖS TÄÄLLÄ?

Instagram

Blogit.fi  

Facebook

Parhaat ruokablogit

4 kommenttia

  1. villananna kirjoitti:

    Puola on upea maa ja siellä on valtavasti koettavaa ja nähtävää. Omat suosikkini on Krakova, Zakopane sekä Wrocklaw 🙂

    • sarankotikolo kirjoitti:

      No mulle jäi kans tosi positiivinen kuva, ja hyvin voi mennä uudestaan joskus. Mukavan lähellä vielä ja pääsisi helposti vaikka Tallinnasta autolla.

  2. Milla kirjoitti:

    Puola on kohteena todella mielenkiintoinen, pitää joskus matkustaa sinne perheen kanssa. 😊 Tykkäsin todella paljon Tsekistä, niin uskoisin Puolan olevan myös mieluisa kohde, vaikka eri maa onkin. Kuitenkin erilainen maa kuin Etelä- Euroopassa ja kavereiden stooreista nähnyt useita Puolan kauniita kaupunkeja! ^^

    https://www.moonshapedlittlebox.fi/

    • sarankotikolo kirjoitti:

      Ehdottomasti, tuli myös olo että mielellään näkisi maata enemmänkin. Kiva on hienoja matkakohteita on noin lähelläkin.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *